16.09.2021.

Блиц – питања у вези с кретањем курса динара према евру од 1996. до 2020. године

Питање: Молим вас да ми доставите податке о кретању курса динара према евру од 1996. до 2020. године.

Одговор: Одлуком о измени Oдлуке о утврђивању режима курса динара, која је почела да се примењује 1. јануара 2002. године, утврђено је да се курс динара формира према евру уместо према немачкој марки, која је до тада била референтна валута према којој се утврђивала вредност динара.

Напомињемо да је Европска централна банка први пут котирала евро 1. јануара 1999. године, када је 11 земаља Европске уније заменило своје националне валуте заједничком новом валутом – евром. Од тада до данас зона еврa је проширена, те је чини 19 земаља.  До 1. јануара 2002. године евро је функционисао само као средство обрачуна, да би од 2002. године почео да се користи као средство плаћања. Курсна листа за званични средњи курс динара уведена је 15. маја 2002. године, тако да се од тада утврђује званични средњи курс динара према евру и постоји упоредива серија података, која је релевантна за аналитичке сврхе.
Референтна валута према којој се утврђује вредност динара јесте евро, а изабран је зато што се претежан део спољнотрговинске размене Републике Србије одвија са земљама Европске уније.

У наставку се налази табела с подацима о кретању курса EUR/RSD на дан 16. септембра у периоду од 2002. до 2020. године, као и графикон с кретањем курса EUR/RSD на дневном нивоу од 16. септембра 2002. до 14. септембра 2021. године.
Напомињемо и то да податке о кретању курса динара према евру можете наћи на интернет страници Народне банке Србије (линк: Курсна листа за период), при чему су доступни курсеви почев од 15. маја 2002. Податке за период пре овог датума можете такође пронаћи на интернет страници Народне банке Србије, у делу Статистика – Статистика каматних стопа и курса динара.



 

Јасно је видљиво да је у протеклих 20 година курс имао два потпериода – периоде и депрецијације (слабљења), и апрецијације (јачања), односно појачане волатилности, нестабилности, уз дугорочан тренд депрецијације, све до друге половине 2012. године, и период после тога, када се успоставља релативна стабилност кретања курса динара према евру, која је одржана све до данас.

Од 16. септембра 2002. до 16. септембра 2012, курс је удвостручен (с нешто изнад 60 на око 117), тј. динар је изгубио готово половину (48%) своје вредности у односу на евро. Просечна годишња депрецијација динара у том периоду је износила преко 6%. С друге стране, од друге половине 2012. године до данас, курс динара према евру остао је готово на истом нивоу, уз знатно мање осцилације током протеклих девет година.

 


На кретање курса динара утиче велики број фактора и из домаћег, и из међународног окружења, али и политика коју води централна банка. Народна банка Србије је последњих девет година посвећена очувању стабилности на свим пољима, укључујући и девизно тржиште, тако да је, уз ефикасну стратегију девизних интервенција (које су се користиле и раније, чак неретко и у већем обиму, уз ипак присутне високе осцилације девизног курса) и одлучну посвећеност да одржи релативну стабилност курса динара према евру, схватајући значај те стабилности за остварење основних циљева Народне банке Србије, али и за читаву економију и грађане, успела да је очува упркос разним изазовима с којима се суочавала наша земља, пре свега из међународног окружења. Све то постигнуто је уз раст девизних резерви на највише нивое икада забележене (крајем августа оне су достигле 15,6 милијарди евра), што потврђује успешност и ефикасност девизних интервенција, као и свеукупне политике Народне банке Србије.

Народна банка Србије ће и у наредном периоду настојати да очува релативну стабилност девизног курса према евру, делујући благовремено и проактивно и пратећи све релевантне факторе који утичу на кретања на домаћем девизном тржишту.

 

Кабинет гувернера