Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
15.09.2006.
Имајући у виду да се у новој власничкој структури банака, пре свега на основу куповине акција на отвореном финансијском тржишту, појављују акционари који ће за евентуално стицање квалификованог учешћа морати да прибаве сагласност Народне банке Србије, Народна банка истиче да обавеза прибављања њене претходне сагласности за стицање управљачких права у банкама представља најзначајнији инструмент којим она превентивно делује у правцу стварања и очувања сигурног, здравог и стабилног банкарског система.
Приликом давања сагласности за стицање преко 5% управљачког акционарског капитала у банкама, Народна банка ће – имајући у виду да будући акционари са квалификованим учешћем могу бити само они који доприносе квалитетном и сигурном пословању банке – такву сагласност давати само банкама са потврђеним високим светским рејтингом и међународним финансијским институцијама које су већ присутне у власништву банака у Србији.
Полазећи од тог става, а у складу са постојећом регулативом, Народна банка ће процењивати финансијско стање стицаоца акција, утицај његових пословних активности на сигурно и законито управљање, утицај на конкуренцију на финансијском тржишту, транспарентност пословања и власништва стицаоца акција, као и његову пословну репутацију, укључујући и досадашње искуство и успешност у управљању учесницима на финансијском тржишту у земљи или иностранству.
Исти критеријуми ће се применити и када су у питању они који су акције стекли по ранијим прописима, према којима је дозвољени лимит износио 15% и који, стога, нису имали сагласност Народне банке. У складу са новим Законом о банкама, такви постојећи стицаоци акција дужни су да Народној банци прописану документацију доставе до 31. децембра 2006, од када ће она почети да врши проверу и њихове испуњености услова да поседују више од 5 одсто управљачког акционарског капитала у банкама.
Управо захваљујући својој досадашњој доследној политици у погледу тога ко може бити квалификован стицалац управљачких акција у банкама, Народна банка је обезбедила да у новој власничкој структури у банкама данас постоје реномирани власници, углавном банке из земаља ЕУ, са позитивним искуствима пословања у региону. Стога Народна банка истиче да ће сагласност за преко 5 одсто управљачких акција у банкама моћи да добију, као и до сада, само реномиране банке и првокласне међународне финансијске институције, које својим искуствима могу да гарантују квалитет управљања и сигурност пословања одређене банке, односно банкарског сектора у Србији.
Кабинет гувернера