Палата Народне банке, изграђена у стилу неоренесансног академизма, представља једно од највећих и најлепших остварења у Београду у 19. веку, због чега је сврстана у споменике културе под заштитом државе...
Страна банка може да на територији Републике Србије отвори своје представништво ради обављања истраживања тржишта и представљања банке.
На отварање представништва стране банке у Републици Србији примењују се одредбе Закона о банкама и Одлуке о ближим условима и начину давања и одузимања сагласности за отварање представништва стране банке у Републици Србији (''Службени гласник РС'', бр.114/2012).
Према одредбама Закона, представништво стране банке региструје се у складу са законом којим се уређује регистрација привредних субјеката, а на основу сагласности Народне банке Србије.
Захтев за добијање сагласности, који страна банка доставља Народној банци Србије, садржи:
Уз захтев, страна банка треба да приложи:
Наведени услови прописани су Одлуком о ближим условима и начину давања и одузимања сагласности за отварање представништва стране банке у Републици Србији („Службени гласник РС“, бр. 114/2012), која се примењује од 5. децембра 2012. године.
Страна банка подноси пријаву за упис свог представништва у Регистар привредних субјеката у року од 30 дана од дана добијања сагласности Народне банке Србије. Представништво стране банке решење о упису у Регистар доставља Народној банци Србије у року од пет дана од дана пријема тог решења, а одобрење за привремени боравак или стално настањење у Републици Србији за страно физичко лице одговорно за рад представништва у року од пет дана од дана прибављања тог одобрења од надлежног органа.
Представништво стране банке дужно је да Народној банци Србије поднесе извештај о раду у протеклој години до 31. марта текуће године, као и да без одлагања обавести о свим променама значајним за рад представништва.