13/05/2009
Дозволите ми да Вас поздравим у име Народне банке Србије,
НБС већ дуто заговара потребу развоја тржишта обвезница, како државе и локалних власти, тако и других емитената. Управо ова времена кризе су најбољи доказ да се банкоцентрични систем - између осталог и у Европи, а још више у Србији где 90% финансијског сектора чине банке - сучељава са значајним изазовима: а) како се рефинансирати када доспеју кредити, б) како доћи до свежег капитала на тржишту, односно в) како задржати поверење у институцију банке. Наравно, поред свега тога, ред је да се мисли и на клијенте, пошто банке, ипак, нису саме себи циљ, већ представљају један трансмисиони механизам између оних који штеде и оних којима је тај новац потребан.
Неефикасност банкарског сектора аутоматски негативно утиче и на целу привреду и на његове дужнике. Дозволите ми један конкретан пример: Ако Европска централна банка и смањи своју референтну каматну стопу ( тренутни ниво износи свега 1.0% ), то још не значи да ће и банке моћи аутоматски да се јефтиније задужују, пре свега у случају ако се премија ризика за банке повећа.
лијенти банака ће тада имати две алтернативе: а) скупље задуживање код банака или б) заобилажење банака и директно задуживање на тржишту капитала преко издавања сопствених хартија од вредности.
Пошто је НБС задужена и за надзор друштава за осигурање и за добровољне пензијске фондове, ми имамо значајан интерес да се што пре развије тржиште хартија од вредности, укључујући и оне које ће емитовати локалне власти. А то је уједно и интерес пословних банака, пошто та врста посла представља типичан задатак у сфери инвестиционог банкарства- емисије хартија од вредности без преузимања кредитног ризика. Управо због тога НБС сматра да, у шуми пројеката и предлога везаних за развој тржишта капитала, а којих је било на претек, треба коначно да почне нешто конкретно и да се ради.
Које су неке од кључних претпоставки за успех:
Дозволите ми да Вас уверим да НБС ова тема интересује исто толико колико и локалне самоуправе, па ће зато она, са становишта сопствене регулативе, предузети све како би се постигао максимални ефекат. Инвеститори у такве хартије од вредности, тј. добровољни пензиони фондови и осигуравајуће куће, одавно већ чекају на емисију ових хартија.
А новца има, о чему сведочи чињеница да су у хартије НБС банке уложиле око РСД 91 милијарду, а у хартије Трезора око РСД 22,4. Дакле, нема потребе да се приликом задуживања размишља само о светском финансијском тржишту, пошто динарска ликвидност постоји и она ће се улагати у квалитетне динарске ХоВ, уколико се понуди тржишна каматна стопа. Али пре тога сви кључни учесници треба да обаве свој домаћи задатак да би се успоставило и развило тржиште и да би имало у шта да се улаже.
Хвала на пажњи!
Кабинет гувернера