The NBS Head Office Building was built from 1888 – 1890, on the basis of blueprints designed by Konstantin Jovanovic (Vienna 1849 – Zurich 1923), son to distinguished artist Anastas Jovanovic...
26/08/2015
Поводом писања појединих медија о поништењу члана уговора o кредиту у швајцарским францима, које може да доведе у заблуду грађане и кориснике ових кредита, Народна банка Србије, не коментаришући одлуке судова, истиче релевантне правне чињенице. Напомињемо да, уколико је донета пресуда којом се поништава одређени члан уговора, а том пресудом није одређен и начин на који ће се реализовати правне последице ништавости, странке не могу саме процењивати које су конкретне последице ништавости. Другим речима, не може се закључити да поништење одредбе уговора која у једном делу регулише камату аутоматски за последицу има неплаћање камате, осим ако то изричито не пише у пресуди. Подсећамо да је камата битан елемент уговора о кредиту и указујемо на то да корисници кредита треба да буду свесни свих правних и материјалних ризика, као и последица које ништавост одређених одредаба, односно ништавост уговора о кредиту може произвести, а које могу бити супротне њиховим интересима. У случају ништавости уговора стране су обавезне да изврше повраћај примљеног, што би за клијенте могло значити обавезу да врате целокупан износ кредита. Ако се има у виду да је у односу на време одобравања кредита дошло до великог раста курса швајцарског франка, а, с друге стране, до пада цена непокретности, то би поништење уговора клијенте који су корисници кредита с дужим роком отплате могло да доведе у још неповољнији материјални положај.
У поменутом случају реч је о првостепеној пресуди која је донета у поновљеном поступку. Треба имати у виду и то да се с обзиром на велику вредност уговора о кредиту у већини случајева судски поступак може даље водити и након правоснажности пресуде. Поред тога, став појединих судова земаља у окружењу да није дозвољена променљива каматна стопа уз валутну клаузулу односи се само на променљиву каматну стопу која није одредива, односно само на каматну стопу коју је банка одредила једнострано. С тим у вези, Одлуком о мерама за очување финансијског система у вези с кредитима индексираним у страној валути Народна банка Србије је обавезала банке да клијентима врате износ камате који су обрачунавали на бази једностраног повећања неодредивих елемената каматних стопа, па клијенти и у Србији на основу ове одлуке већ могу захтевати повраћај тако наплаћене камате.
Народна банка Србије још једном позива клијенте да прихвате један од модела који ће им олакшати измиривање обавеза и подсећа да један од модела укључује управо смањење каматне стопе, а да спорове с банкама решавају мирним путем, јер је вођење судских спорова дуг и неизвестан процес.
Кабинет гувернера