01/04/2025

Кретање економске и спољнотрговинске активности

Према подацима Републичког завода за статистику, индустријска производња у фебруару 2025. забележила је смањење активности од 1,8% међугодишње, што је делом последица мањег броја радних дана у односу на фебруар 2024. Највећи допринос паду индустријске производње у фебруару потекао је од пада у секторима прерађивачке индустрије (–2,5% међугодишње) и енергетике (–1,1% међугодишње), док је у сектору рударства забележен раст (3,1% међугодишње). У оквиру прерађивачке индустрије, највећи допринос смањењу активности потекао је од пада производње деривата нафте, што је последица високе базе из фебруара претходне године пред ремонт у Нафтној индустрији Србије, затим производње осталих саобраћајних средстава и машина и опреме. С друге стране, позитиван допринос се истиче код производње основних метала, као и код производње моторних возила и аутомобилских гума, што се доводи у везу с почетком серијске производње у аутомобилској индустрији. Посматрано од почетка године, тј. у периоду јануар–фебруар 2025, пад индустријске производње износи 0,7% међугодишње, док је прерађивачка индустрија готово стагнирала.

Реални промет у трговини на мало у фебруару је смањен за 0,5% међугодишње, док је у прва два месеца виши за 1,1% међугодишње. Укупан број долазака туриста у фебруару 2025. био је нижи за 3,2% него у истом периоду претходне године, а број њихових ноћења за 5,4%, што је у потпуности последица мањег броја ноћења и долазака домаћих туриста.

Када је реч о спољнотрговинским кретањима, према подацима Републичког завода за статистику, робни извоз у фебруару био је нижи за 4,1% међугодишње, док је истовремено робни увоз забележио међугодишњи раст од 7,0%. Пад робног извоза вођен је нижим извозом прерађивачке индустрије и рударства, док је раст укупног робног увоза вођен растом увоза средстава за репродукцију и потрошне робе.

Кабинет гувернера