09/12/2024

Међународни монетарни фонд – одобрен нови нефинансијски инструмент намењен земљама које спроводе снажну економску политику

Извор: Танјуг

На седници одржаној 9. децембра Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда донео је одлуке о:

  1. успешном завршетку четвртог, уједно и последњег разматрања спровођења актуелног стендбај аранжмана који је закључен са Србијом у децембру 2022. године на период од 24 месеца;
  2. oдобрењу трогодишњег Инструмента за координацију политике (Policy Coordination Instrument – PCI).

Међународни монетарни фонд оцењује да је Србија успешно спровела мере у оквиру договореног економског програма с резултатима који су изнад планираних и са одличним изгледима за наредни период.

И успешан завршетак четвртог и последњег разматрања стендбај аранжмана јесте потврда да се у Србији спроводе кредибилне политике. Чињеница да је Међународни монетарни фонд по трећи пут Србији одобрио Инструмент за координацију политика говори да Фонд и у средњем року очекује наставак добрих економских политика. Овај нефинансијски и саветодавни инструмент намењен је земљама које спроводе снажну економску политику, што јесте случај Србије. У прилог томе говори и очекивано убрзање раста БДП-а на распон између 4% и 5% у наредним годинама”, рекла је гувернер Јоргованка Табаковић.

ОЦЕНЕ МЕЂУНАРОДНОГ МОНЕТАРНОГ ФОНДА

Међународни монетарни фонд је оценио да је Србија и у оквиру стендбај аранжмана спровела амбициозне реформе, што је допринело остваривању и одличних макроекономских резултата:

  • Србија је у октобру 2024. први пут у историји добила инвестициони кредитни рејтинг;
  • Забележен је снажан привредни раст у изазовним глобалним условима, а у наредном периоду се очекује раст и изнад 4%;
  • Фискални дефицит и јавни дуг снижени су упркос бројним изазовима;
  • Инфлација је враћена у границе циљаног распона у условима снажног раста и очуваног тржишта рада захваљујући адекватној монетарној политици централне банке;
  • Девизне резерве су на рекордно високом нивоу;
  • Финансијски систем је стабилан захваљујући адекватној капитализацији, високој ликвидности и снажној профитабилности;
  • Финансијски положај државних предузећа у сектору енергетике је ојачан;
  • Остварен је и знатан напредак у спровођењу реформи за унапређење управљања јавним инвестицијама и управљања у државним предузећима.

Завршетак четвртог разматрања омогућио је повлачење средстава у износу од око 400 милиона евра (316,47 милиона специјалних права вучења). С обзиром на постигнуте резултате и континуирану стабилност економских показатеља у нашој земљи, аранжман се још од другог разматрања програма (што је било једно разматрање раније него што се очекивало приликом одобрења) третирао као аранжман из предострожности и од тада расположива средства нису коришћена.

РЕЗУЛТАТИ КАО ПОТВРДА КРЕДИБИЛНИХ ПОЛИТИКА

У бројкама, а као конкретну потврду исправности политика гувернер Јоргованка Табаковић наводи:

  • Инфлацију смо свели у границе циља Народне банке Србије од 3 ± 1,5% упркос бројним шоковима, где ће и остати;
  • Привредни раст Србије ће ове године, а вероватно и у средњем року, бити један од највећих у Европи;
  • Девизне резерве земље су на рекордном нивоу и по обиму и по структури, и са преко 28 милијарди евра обезбеђују покриће од преко седам месеци увоза робе и услуга;
  • Резерве злата смо у претходних дванаест година утростручили, на 48 тона, а њихово учешће у укупним резервама повећали смо на 13%, што се показује као изузетно важно у условима великих глобалних турбуленција, када цена злата снажно расте (само у току ове године за близу 30%);
  • Имамо рекорде и у приливу страних директних инвестиција, који је прошле године достигао 4,6 милијарди евра;
  • Снажан прилив страних директних инвестиција настављен је и ове године, и то у условима великих изазова у матичним земљама. Закључно са новембром, прилив страних директних инвестиција достигао је 4,467 милијарди евра, а још нам остаје читав децембар, тако да очекујемо да нам ова година буде рекордна и да прилив инвестиција буде и виши него у претходној години;
  • Рекордна је и динарска штедња, која је од почетка прошле године повећана за преко 80%, на преко 180 милијарди динара;
  • Квалитет активе банака је додатно поправљен, уз учешће проблематичних кредита на најнижем нивоу од 2,7%;
  • Убрзање кредитне активности на 7,2% међугодишње у октобру, уз висок раст кредита и привреди (4,9%) и становништву (9,2%).

Све је то део резултата који су нас увели у групу земаља инвестиционог ранга. И повећање кредитног рејтинга Србије јесте потврда да су Влада Републике Србије и Народна банка Србије заједничким напорима, и уз мудре политике и стратешке одлуке председника Александра Вучића претходних година одговорно водиле економску политику земље”, констатује гувернер Јоргованка Табаковић.

НОВИ ИНСТРУМЕНТ ЗА КООРДИНАЦИЈУ ПОЛИТИКА

Како би потврдила континуирану посвећеност добрим политикама и наставку реформског замаха и фискалне дисциплине, Србија ће сарадњу с Међународним монетарним фондом наставити кроз трогодишњи Инструмент за координацију политика с циљем:

  1. очувања макроекономске и финансијске стабилности,
  2. одржавања фискалне дисциплине и силазне путање јавног дуга и
  3. даљег јачања отпорности сектора енергетике и стварања простора за реализацију инвестиционих потреба у том сектору.

Томе ће, према оцени Међународног монетарног фонда, допринети и амбициозан план јавних инвестиција, као и наставак структурних реформи.
 
Уважавајући резултате које је Србија остварила у претходних дванаест година, новим, трећим по реду Инструментом за координацију политика Међународни монетарни фонд ће подржати њихово очување, као и наставак спровођења амбициозне реформске агенде. Инфлација у границама циља Народне банке Србије, очувана релативна стабилност девизног курса динара према евру и рекордне девизне резерве остаће важан стуб за инвестиционо и потрошачко поверење и за финансијску стабилности земље”, закључила је гувернер Јоргованка Табаковић.

Кабинет гувернера