30/08/2024
Након агенција Standard and Poor's и Fitch, и трећа најутицајнија светска рејтинг агенција, Moody’s, побољшала је изгледе Србије за повећање кредитног рејтинга са стабилних на позитивне, при чему је кредитни рејтинг Србије задржан на нивоу Bа2. Тиме се наставља низ позитивних оцена макроекономских кретања у Србији од стране еминентних институција, као и процена о повољним перспективама раста и за наредни период.
У свом извештају агенција Moody’s истиче да се показало да су изгледи раста бруто домаћег производа Србије изнад претходних очекивања агенције и да то показује снагу наше економије.
„Чињеница да су све три најважније светске рејтинг агенције претходних месеци побољшале изгледе за повећање кредитног рејтинга Србије потврђује да смо у претходним годинама на све изазове одговорили адекватно и да смо, упоредо са ублажавањем негативних шокова из међународног окружења, развијали нашу економију и радили на даљем расту животног стандарда свих наших грађана. Таква политика дала је резултате, али је истовремено и гарант да ћемо и у будућности наставити да радимо на очувању укупне стабилности и повољног инвестиционог и пословног амбијента, што нас сврстава у групу земаља које се убрзано развијају”, истакла је гувернер Јоргованка Табаковић поводом објављивања одлуке агенције Moody’s.
Као кључне факторе за побољшање изгледа Србије агенција Moody’s истиче:
У свом извештају агенција наводи да се очекује убрзање привредног раста у овој и наредној години, при чему за текућу годину пројектују реалан раст бруто домаћег производа од 3,8%, а за 2025. годину раст од 4,2%. Привредни раст ће бити подржан даљим смањењем инфлације, повољним кретањима на тржишту рада, јаком домаћом тражњом и текућим инвестиционим циклусом.
У извештају се позитивно оцењује програм „Скок у будућност – Србија Експо 2027”, за који очекују да ће утицати на повећање јавних инвестиција, чије ће учешће у бруто домаћем производу достићи 7,5% до 2027. године.
У прилог позитивним изгледима кредитног рејтинга, агенција наводи и очувану макроекономску стабилност и одржив привредни раст, подржане релативно динамичним производним сектором, као и повољном инвестиционом климом и образованом радном снагом, који доприносе да прилив страних директних инвестиција остане висок и пројектно разноврстан.
Истичу се и веома добри резултати који су постигнути и током актуелног аранжмана с Међународним монетарним фондом. Захваљујући диверсификацији извора снабдевања, смањена је зависност од увоза енергената, чему су допринеле и успешне реформе у енергетском сектору, које су утицале и на смањење фискалних ризика по овом основу.
Када је реч о фискалним показатељима, агенција наводи да ће дефицит буџета државе остати на умереном нивоу и поред тога што се планирају значајне државне инвестиције. Такође се истиче да се средњорочним фискалним оквиром предвиђа постепено смањење фискалног дефицита и наставак опадајуће путање јавног дуга, чије ће учешће у бруто домаћем производу, према оцени агенције, бити на нивоу од око 50% у 2027. години.
У свом извештају агенција Moody’s наводи и да ће екстерне неравнотеже остати на ниском нивоу имајући у виду да је дефицит текућег рачуна платног биланса у потпуности покривен нето приливом страних директних инвестиција и да су снажне девизне резерве на рекордном нивоу, чиме је додатно ојачана отпорност на екстерне шокове.
„Сви доносиоци одлука у Србији одлучно су усмерени ка даљем побољшању домаћег економског окружења, повећању кредитног рејтинга и достизању нивоа инвестиционог ранга, који ће додатно потврдити да је Србија земља с високом извесношћу улагања, онога у шта страни инвеститори већ годинама верују и што потврђују својим пројектима и инвестицијама”, закључила је гувернер Јоргованка Табаковић.
Кабинет гувернера