30/01/2007

Шта подразумева нов начин формирања средњег званичног курса динара према евру

Због недоумица и нетачних тумачења која су се појавила у јавности у вези с намером да додатно либерализује девизно тржиште, Народна банка Србије истиче да та њена намера неће имати никаквог утицаја на грађане и привредне субјекте. У складу са опредељењем да се курс у што већој мери формира усклађивањем односа понуде и тражње, Народна банка ће од 5. марта ове године изменити начин утврђивања курса тако што ће се званични средњи курс динара према евру формирати на основу просечног пондерисаног курса из целокупне трговине на међубанкарском девизном тржишту.

То значи да ће се узимати у обзир непосредна међубанкарска трговина девизама ван састанка Међубанкарског девизног тржишта (“фиксинг састанка”), затим трговина на самом састанку Међубанкарског девизног тржишта, на коме учествују банке и Народна банка Србије, као и банкарска трговина после “фиксинг састанка”, и, на основу сучељавања укупне понуде и тражње, на крају одређеног радног дана формираће се просечни пондерисани курс динара према евру, који ће као званични средњи курс важити за наредни дан.

На овај начин, Народна банка Србије је уважила чињеницу да директна трговина девизама између банака већ вишеструко премашује промет који се остварује на самом састанку Међубанкарског девизног тржишта. О тому сведоче и подаци да је у прошлој години укупан промет у непосредној трговини између банака износио 5,9 милијарди евра, док је на састанку Међубанкарског девизног тржишта тај промет истовремено био свега 1,6 милијарди евра. Овом намераваном изменом Народна банка Србије ће омогућити да се званични средњи курс динара према евру формира не на једном ужем сегменту девизног тржишта, већ путем сучељавања понуде и тражње у целокупној трговини на међубанкарском девизном тржишту, то јест препуштања у што већој мери деловању тржишних снага.

Кабинет гувернера