29/12/2020

Блиц Бизнис – У вези с новчаницама апоена 20 евра

Питања: Појавиле су се нове информације везане за новчанице од 20 евра у 2021. и промене у виду њиховог изгледа. Када ће се оне појавити и у Србији? У чему ће се оне разликовати од ових које данас користимо? Хоће ли постојати рок до ког важе старе новчанице?
 
Одговор: Представници Бундесбанке саопштили су да ће од 2021. године новчанице апоена 20 евра друге серије (серија Европа), након штампања, бити премазиване заштитним премазом, који треба да омогући њихов дужи животни век. Исти премаз већ се користи код новчаница апоена 5 и 10 евра друге серије (серија Европа). Поменута заштита примењује се код апоена евра мање вредности јер ти апоени имају већи обрт, тј. чешће мењају власника од апоена веће вредности, због чега се брже хабају и оштећују – имају краћи животни век од апоена веће вредности. Дакле, циљ премазивања поменутих апоена новчаница евра јесте продужавање њиховог животног века, што за последицу има смањивање трошкова њиховог штампања. Визуелно нема разлике између новчаница евра које су заштићене на описани начин у односу на оне које нису заштићене. Могуће је да се на додир осети разлика, која је незнатна.

Не планира се повлачење из оптицаја било ког апоена (или серије) новчаница евра, па тако нема ни замене или рокова. Ове новчанице ће се свакако појавити и у Србији, а када ће то бити, не можемо прецизно рећи, јер то зависи од околности на које није могуће утицати.

Као и до сада, у оптицају су истовремено новчанице евра прве и друге серије (серија Европа) у следећим апоенима:

  • прва серија: 5, 10, 20, 50, 100, 200 и 500 евра;
  • друга серија (серија Европа): 5, 10, 20, 50, 100 и 200 евра.

Серија Европа нема у номенклатури апоен 500 евра. Овај апоен се не штампа јер је примећено да је овај апоен прве серије често коришћен за недозвољене трансакције (трговина дрогом и оружјем итд.). Истичемо и то да апоен 500 евра остаје у оптицају, баш као и сви други апоени прве серије новчаница евра. Они се не повлаче из оптицаја и могу се користити за сва легална плаћања, као и штедњу у банкама.
 

Кабинет гувернера