26/10/2020
Питања: Молим Вас да ми пошаљете последњу статистику у вези са слањем и примањем новчаних дознака из иностранства. Одакле највише стиже, из које земље, а у коју се највише шаље одавде. Које су укупно суме и да ли је количина новца мања или већа у поређењу ове и претходних година…
Одговор: Према последњим расположивим платнобилансним подацима Народне банке Србије, укупан прилив по основу дознака (личних трансфера) у периоду јануар–август 2020. износио је 1.912,5 млн евра, што је за 446,8 млн евра мање него у истом периоду претходне године. Мањи прилив дознака последица је пандемије вируса корона и њеног неповољног утицаја на економска кретања у земљама у којима доминантно ради наша дијаспора. Приливи дознака нижи су не само у Србији већ и на глобалном нивоу.
Утицај пандемије на кретања дознака је двојак. Пре свега, пад бруто домаћег производа у земљама из којих се шаљу дознаке утиче на смањење расположивих средстава које људи могу да издвоје и да пошаљу у матичне земље. Поред тога, и саме мере ограничавања кретања ради сузбијања ширења вируса отежавају пренос дела дознака који се не обавља путем званичних канала (део дознака које дијаспора доноси у готовини).
Посматрано по земљама, највише дознака у првој половини 2020. године (последњи расположиви податак када је реч о структури дознака по земљама) дошло је из земаља у којима живи и ради велики део наше дијаспоре, пре свега из Немачке (377 млн евра), Швајцарске (169 млн евра), Аустрије (109 млн евра) и САД (95 млн евра).
Када је реч о одливу средстава из Србије по основу дознака (личних трансфера), у периоду јануар–август 2020. године он је далеко мањи од прилива средстава у Србију по овом основу и износио је 161,6 млн евра, што је у односу на исти период 2019. године више за 11,7 млн евра, односно 7,8% мг. Посматрано по земљама, највише дознака у првој половини 2020. године (последњи расположиви податак) послато је у Немачку (12,5 млн евра), Кину (9,5 млн евра), САД (9,4 млн евра), Канаду (5,1 млн евра), Швајцарску (5 млн евра) и Црну Гору (4,9 млн евра).
Скрећемо пажњу на унапређење платног система које је у последњих неколико година спровела Народна банка Србије увођењем бројних иновативних решења, пре свега регулисањем рада платних институција и инстант плаћања. Унапређења су олакшала прекограничне трансфере, а самим тим допринела и да се из године у годину повећава учешће дознака које у Србију улази формалним каналима (преко рачуна банака и оператера брзог трансфера новца). Ово је посебно важно у тренуцима када је кретање људи у већем делу света отежано, с обзиром на то да омогућава да се прилив дознака у Србију настави независно од физичког кретања становништва.
Податке о дознакама (личним трансферима) можете наћи на сајту Народне банке Србије, у оквиру табела статистике платног биланса – шира шема (у редовима 1.C.2.1.а и 1.С.2.1.b).
Напомињемо да Народна банка Србије користи методологију платног биланса Међународног монетарног фонда (BPM6), према којој су дознаке обухваћене кроз ставку која се назива лични трансфери и која обухвата: дознаке радника, пензије и друга социјална примања, као и помоћи и поклоне из иностранства, упућене физичким лицима резидентима Србије.
Кабинет гувернера