17.09.2024.

Омогућена бесконтактна плаћања Дина картицом

Народна банка Србије, као оператор система DinaCard, обавештава грађане да су омогућена бесконтактна плаћања Дина платном картицом.

То значи да ће све новоиздате Дина картице које банке издају (и реиздају) бити бесконтактне, што је омогућено од 1. јуна ове године.

Издавању бесконтактних Дина картица претходиле су свеобухватне активности Народне банке Србије и банака на омогућавању прихватања бесконтактних картица на свим ПОС терминалима у земљи. У складу с планом и најавама, у првој половини године омогућено је прихватање бесконтактних Дина картица на прихватној мрежи (на ПОС терминалима на продајним местима), а затим је обављена сертификација свих банака које учествују у систему DinaCard за издавање бесконтактних Дина картица, након чега су банке започеле са издавањем бесконтактних Дина картица корисницима.

У оквиру система DinaCard банке сада све врсте производа издају с бесконтактном технологијом – Дина single картице (картице намењене искључиво за домаћу употребу) и DinaCard-Discover картице, а од раније и DinaCard-UnionPay картице.

Поред једноставне употребе и практичности, бесконтактне Дина картице својим корисницима омогућавају плаћање на продајном месту без уноса ПИН-а за износе мање од 6.000 динара, док ће за трансакције с већим износом бити неопходан унос ПИН-а на ПОС терминалу, што је важан аспект безбедности.

У оквиру активности на очувању и јачању стабилности финансијског система Народна банка Србије спроводи мере које имају за циљ лакши и јефтинији приступ безготовинским плаћањима, између осталог, и увођењем и дизајнирањем домаћих платних инструмената, имајући у виду да је стабилност националног платног система део укупне финансијске стабилности земље.

Једна од стратешких мера усмерена на унапређење безготовинских плаћања у земљи јесте оснивање и управљање националним картичним системом. Kоришћење националне платне картице доноси значајне погодности и предности за друштво у целини и из тог разлога су национални картични системи присутни на великом броју развијених тржишта у свету – у Немачкој, Француској, Данској, Шпанији, Италији, Норвешкој, Белгији и др., а значај постојања националних картичних система је вишеструк:

  • Трошкови које банке имају према националним картичним системима нижи су од интернационалних, а с обзиром на то да се у пракси трошкови преваљују на кориснике – трговце (путем трговачке накнаде) и грађане (путем услуга одржавања текућег рачуна и сл.), смањују се и трошкови које плаћа друштво у целини;
  • Средства наплаћена за услуге националним платним картицама остају у земљи и не представљају новчани одлив из земље, већ напротив – доприносе националној привреди;
  • Услуге су прилагођене локалним потребама;
  • Обезбеђује се независност финансијског система – извршавање трансакција платним картицама не зависи од једностраних одлука картичних система (који су приватне компаније), јер се обрада и нетирање трансакција картицама интернационалних картичних система извршава ван Републике Србије;
  • Домаћи системи се боље прилагођавају потребама домаћих купаца и трговаца развојем нових производа (финансијска инклузија), а тиме се безготовинска плаћања чине доступнијим и грађанима и привреди, а један од успешних примера јесте плаћање на рате дебитном картицом, која је пандан чековима;
  • Ствара се већа конкуренција – спречава се стварање монопола и дуопола, који су карактеристични за тржишта платних картица (банке имају више избора, интернационални картични системи не могу наметати неповољне услове пословања).

Дина картица је национална картица чији оператер је Народна банка Србије, а све Дина картице производе се у земљи од стране Завода за израду новчаница и готовог новца – Топчидер. Руковођени начелом да све што радимо, радимо за добробит наших грађана и привреде, поред активности које су усмерене ка унапређењу функционалности националне Дина картице, посебан значај се придаје трошковном аспекту пословања у систему DinaCard за све учеснике, тако да су за национални картични бренд дефинисани најнижи трошкови картичног система (вишеструко нижи од трошкова интернационалних картичних система).

Као резултат тих активности, Дина картица је данас модерна, практична, ценовно ефикасна картица, у служби корисника, банака, трговаца и тржишта у целини.

Још једна стратешка мера која је имала за циљ лакши и јефтинији приступ безготовинским плаћањима јесте иницијатива Народне банке Србије из јуна 2018. године, када је донет Закон о међубанкарским накнадама и посебним правилима пословања код платних трансакција на основу платних картица, којим су међубанкарске накнаде снижене. То је за резултат имало снижење трговачке накнаде за трговце и повећање броја прихватних места на физичким и интернет продајним местима. Као резултат Закона и интензивне комуникације Народне банке Србије с трговцима на тему права и погодности које им Закон доноси, трговачка накнада за прихватање картица је с просечних 2,11% у трећем тромесечју 2018. године снижена на просечна 1,02% на крају 2023. године. На овај начин трговцима су знатно снижени трошкови прихватања платних картица и створени предуслови да и они трговци који нису омогућили прихватање платних картица то могу да ураде. По основу снижења просечне наплаћене трговачке накнаде, за период од 2019. до 2023. године, трговци су остварили уштеду од преко 300 милиона евра. Иако ће свеобухватни ефекти Закона бити видљивији дугорочно, резултати су већ мерљиви, а Народна банка Србије наставља да континуирано прикупља податке и анализира кретање висине просечних наплаћених трговачких провизија на тржишту и прати друге ефекте Закона на тржиште.

Кабинет гувернера