12.09.2024.

Кретање инфлације у августу

Према подацима Републичког завода за статистику, међугодишња инфлација је у августу остала на непромењеном нивоу у односу на јул и износила је 4,3%.

Када је реч о месечној инфлацији, она је у августу износила 0,4%, што је иста динамика раста као и у јулу. Месечна инфлација је у највећој мери била вођена растом цена хране и безалкохолних пића (0,9%) и корекцијом појединих регулисаних цена (цигарете и комуналне услуге). Насупрот томе, пратећи динамику кретања светске цене нафте, цене нафтних деривата су у августу снижене за 3,4%.

У оквиру цена хране, допринос расту цена на месечном нивоу потекао је од обе поткатегорије – цене непрерађене хране су повећане за 1,3% (уз раст цена свежег воћа од 4,8% и свежег поврћа од 0,9%), док су цене прерађене хране повећане за 0,6% (уз наставак раста цена кондиторских производа и кафе услед знатног раста цена кафе и какаоа на светском тржишту). Посматрано на међугодишњем нивоу, раст цена хране је износио 2,8%, при чему су цене поврћа у просеку ниже у односу на август претходне године за 9,6%.

Цене енергената су у августу у односу на јул снижене за 1,2%, што је у потпуности било опредељено падом цена нафтних деривата. Међугодишње посматрано, раст цена енергената је у августу успорио на 3,0%.

У оквиру базне инфлације, чији је месечни раст био једнак расту укупне инфлације (0,4%), поред комуналних услуга, у августу су поскупеле услуге ресторана и хотела, као и туристички пакет-аранжмани. На међугодишњем нивоу, базна инфлација је у августу незнатно убрзала и износила је 5,2%. У претходних шест месеци базна инфлација се у просеку кретала око нивоа од 5,0%.

Према процени Народне банке Србије, међугодишња инфлација ће и у наредном периоду наставити кретање у границама циља (3,0 ± 1,5%).

Кабинет гувернера