14/03/2022

Портал Бизнис – питања у вези с кредитима који као средство обезбеђења имају депозит

Питања: Шта су кредити с депозитом? Које су предности и мане таквих кредита? Да ли клијенти банака у Србији користе такве врсте кредита? Да ли такве кредите могу добити и незапослени? Да ли незапослени могу на још неки начин доћи до кредита или других банкарских позајмица

Одговор: Банке су дужне да успоставе и својим унутрашњим актима уреде одговарајући кредитни процес и да у оквиру тог процеса уреде критеријуме и принципе за одобравање кредита и свих других пласмана клијентима. При доношењу одлуке о одобравању кредита (укључујући и кредите који као средство обезбеђења имају депозит, као и кредите незапосленим лицима), банке су дужне да процене кредитну способност сваког појединачног дужника и друге релевантне факторе. Такође, указујемо на то да о избору клијената банке слободно одлучују, у складу са својим унутрашњим актима и сопственим проценама ризичности клијента. Слично томе, када су у питању одређени кредитни производи и то да ли ће их појединачне банке нудити клијентима, банке су слободне да то чине у складу са својом кредитном политиком, каталогом производа и сопственом проценом ризичности сваког клијента.

Народна банка Србије редовно прати увођење нових производа банака, имајући у виду да су банке дужне да достављају обавештења о увођењу нових производа, односно значајној модификацији производа.

Конкретно, када је реч о кредиту који је покривен материјалном кредитном заштитом (депозитом), као кредитни производ нижег ризика, подаци о томе да ли су банке уврстиле наведени производ у своју редовну понуду могу се наћи на интернет презентацијама појединачних банака и/или у пословницама банака.

Према прелиминарним подацима Народне банке Србије, на крају 2021. године учешће кредита покривених готовинским депозитом у укупним кредитима износи око 2%.

Напомињемо да се, у складу са законом којим се уређује пословање банака, нико осим банке не може бавити давањем кредита и издавањем платних картица осим ако је за то овлашћен законом. Сагласно наведеном, у Републици Србији пословима давања кредита могу се бавити банке и друга лица овлашћена посебним законом, као што су на пример у овом тренутку Фонд за развој Републике Србије, Фонд за развој Аутономне Покрајине Војводине, Агенција за осигурање и финансирање извоза Републике Србије, као и платне институције и институције електронског новца које су од Народне банке Србије добиле дозволу за пружање платних услуга.

Кабинет гувернера